Shadow

Un show scandalos despre nunţile ţigăneşti face furori în Marea Britanie

Seria de documentare, care urmăreşte pregătirile de nuntă ale unor cupluri de ţigani, are mare succes în Marea Britanie, înregistrând audienţe foarte mari.
Noul sezon al show-ului a fost promovat sub sloganul “Bigger. Fatter. Gypsier.” (Mai mare. Mai gras. Mai ţigănesc.).
În episodul de marţi seară, un grup de ţigani a fost prezentat în timp ce încălca legea printr-o cursă de cai pe o autostradă şi un ţigan aflat în închisoare ratează nunta fiicei sale.
Comunitatea ţiganilor nomazi spun că show-ul prezintă un portret inexact al vieţii lor. Mulţi spun că au fost atacaţi şi agresaţi în urma show-ului: “Nu suntem o glumă, suntem fiinţe umane, iar producţia promovează numai stereotipii şi ignoranţă”.
Reprezentanţii Channel 4 regretă actele de agresiune la adresa ţiganilor şi spun că nu pot fi responsabili pentru aceste reacţii ale publicului

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *