Asociaţia pentru Promovarea Drepturilor Femeilor Rome a organizat un protest în faţa Primăriei Alba Iulia. Acţiunea a avut loc în contextul unor declaraţii considerate rasiste la adresa femeilor rome, ale lui Rareş Buglea consilier local şi membru PNL.
La acţiunea de protest au participat câteva zeci de persoane. Protestatarii sunt din Alba, Cluj, Mureş şi Bucureşti şi poartă pancarte cu mesaje precum “Nu rasismului, clasicismului, misogismului”, “Buglea, nu avem nevoie să ne spui când şi cum să facem copii”, “Corpurile femeilor aparţin femeilor” sau “Genocidul romilor a început cu sterilizare”. Potrivit organizatorilor, pe data de 8 aprilie instituţia primăriei a organizat un eveniment cu ocazia zilei internaţionale a romilor. Cu acest prilej, consilierul local Rareş Buglea a fost invitat ca moderator al evenimentului. «Gestul de a-l invita pe Rareş Buglea ca moderator al unui eveniment dedicat romilor reprezintă din partea autorităţilor locale un act de sfidare şi de ignoranţă la adresa valorilor democratice şi drepturilor omului pe care România le-a adoptat odată cu aderarea la Uniunea Europeană. Rareş Buglea a fost acuzat de rasism în anul 2013 şi amendat cu suma de 8000 lei de către Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării pentru declaraţia sa: „Ştiu că falşii umanişti mă vor critica aspru, dar susţin în continuare sterilizarea femeii rome, dacă după prima naştere la ancheta socială se dovedeşte că nu are condiţii şi nici intenţia de a creşte primul prunc în condiţii cât de cât umane!”», se afirmă într-un comunicat al asociaţiei. Reprezentanţii protestatarilor mai susţin că autorităţile locale din Alba Iulia au ignorat aceste declaraţii încurajându-i atitudinea rasistă prin tăcere, prin lipsa sancţiunii morale. «Drept dovadă Rareş Buglea şi-a reluat afirmaţiile chiar în contextul evenimentului organizat de instituţia primăriei în anul 2016 tocmai în contextul zilei de 8 Aprilie ce are drept scop revendicarea drepturilor civile ale romilor: „Nu poate nimeni să mă determine să îmi retrag cuvintele referitoare la faptul că orice mamă, şi mă refer şi la părinţi, trebuie să facă atâţi copii cât poate să crească. Niciodată, indiferent că eşti ţigan, român, ungur nu poţi să faci mai mulţi copii gândindu-te că ţi-i creşte statul, neamurile, vecinii, comunitatea“», se mai susţine în comunicat.



