Primul Vis Spulberat
La sfarsitul clasei intai , m- am rugat de mama sa mi faca si mie o coronita , ca a zis doamna ca voi lua premiul intai, Mama a ras de nu mai putea ,,auzi premiu , ce Dumnezeu,, zi si tu mersi de vei trece anul, ca sa nu fi dat bani in zadar pe tine , ca oricum in zilele astea scoala e scumpa, La ce v-o trebui voua scoala ?, ca si cu ea si fara ea tiganii tot la matura ajung! Pur si simplu mama nu m- a crezut, am ajuns la serbare cu intarziere, dupa aceste discutii, dar mai ales dupa cearta cu mama , caci indraznisem sa cer un privilegiu prea mare , Ajunsa la serbare in cele din urma , invatatoarea ma analizeaza, si I mi spune , am sa ti dau premiul la sfarsitul serbarii, prin spatele scenei, atunci nu am inteles , de ce! ?Stiam doar ca nu aratam ca ceilanti colegi ai mei , ei av...






