Fotbaliştii romi cu care nimeni nu vrea să joace
„Romii sunt un fel de conductori pentru frustrările oamenilor, deşi e natural să-ţi fie frică de ce nu cunoşti."
Nu sunt rasistă", şuieră o femeie din sat, în timp ce încurajează echipa locală de fotbal. „Dar oamenii ar trebuie să fie albi."
Prietenele ei chicotesc, iar gloata de suporteri aprobă în timp ce unul dintre jucătorii echipei locale mai scuipă câte un comentariu abuziv, deloc rasist: „La muncă cu voi!", îi îndeamnă el pe „ţiganii ăia împuţiţi", înainte să-i mai servească cu un refren de ospitalitate: „Să-i ia Hitler în primire!"
Partea proastă şi alarmantă din acest episod a fost expunerea unui rasism accentuat din liga cehă. În documentar e prezentată echipa de romi, alcătuită în mare parte din băieţandri care vor să joace şi ei nişte fotbal, dar s-au trezit într-u...





