Shadow

Day: May 24, 2025

Via Transilvanica”, acum 88 de ani. O americancă parcurge România pe bicicletă și ajunge și în Sibiu. ”Țara castelelor şi a ţiganilor”

Via Transilvanica”, acum 88 de ani. O americancă parcurge România pe bicicletă și ajunge și în Sibiu. ”Țara castelelor şi a ţiganilor”

istorie, Mapamond
Dorothy Hosmer (1910-2008) este una din primele femei care au străbătut România pe bicicletă. Se întâmpla în 1937, iar jurnalul său de călătorie a fost publicat în ”National Geographic”. Detaliile scrise de către ea atunci au născut polemici în țară, ea fiind criticată inclusiv de fiica lui Mihail Sadoveanu, Profira Sadoveanu, ea însăși poetă și prozatoare. Dorothy ajunge cu bicicleta și în Sibiu, stă la mai multe familii de sași, dar vizitează și Rășinariul, acolo unde relatează o întâlnire cu o tânără româncă. O femeie pe bicicletă a fost probabil în acele vremuri o atracție generală, iar părți din jurnalul ei sunt disonibile Români, țigani, evrei, ucraineni, maghiari și sași Începe parcursul cu bicicleta prin România apropiindu-se de traseul de acum al celebrei Via Transilvanic...